Den veterinárních sester
Den veterinárních sester se koná vždy druhý pátek v říjnu, aby ocenil sestry, které hrají významnou roli ve veterinární péči a ve starosti o naše zvířátka. Letos se koná 13. října. Cílem svátku je ocenit práci veterinárních sester a připomenout si jejich význam. Často jsou to ony, které jsou s našimi zvířátky až do úplného konce.
Děkujeme vám, že tu jste spolu s námi pro ty, kteří nás milovali
Historie Dne veterinárních sester
Historie veterinární medicíny sahá až do Mezopotámie v roce 3000 před naším letopočtem, kde byl člověk jménem Urlugaledinna oslavován jako „odborník na léčbu zvířat“. Od té doby je historie plná zmínek o veterinární péči po celém světě. Jedna z prvních písemných zmínek pochází z roku 1900 před naším letopočtem a je zakotvena v posvátných hinduistických textech. Formální začátek veterinární medicíny však přišel mnohem později ve francouzském Lyonu v roce 1761, kdy Claude Bourgelat založil první veterinární školu. Za zrod britské veterinární praxe lze vděčit Odihamské zemědělské společnosti, z níž se v roce 1791 zrodila London Veterinary College.
Americká veterinární lékařská asociace byla založena v roce 1863, aby podpořila veterinární medicínu a její zastánce. Food and Drug Administration (F.D.A.) dále v roce 1965 založila Veterinary Medical Branch, aby dohlížela na veterinární léčiva – z toho se později vyvinulo Centrum pro veterinární medicínu (C.V.M.).
V českých zemích se od roku 1784 vyučovala veterinární medicína na lékařských fakultách pražské a olomoucké univerzity. Postupem času ale sílily snahy o samostatnou českou zvěrolékařskou školu. V roce 1849 navrhl poslanec zemského sněmu Antoním Štaffa Brno jako místo k založení nové školy. Tento návrh byl ale odmítnut, protože Brno je velmi blízko Vídně. V roce 1891 je tedy navržena Praha, ale bez úspěchu. Vlastní veterinární školy se České země dočkaly až po první světové válce, kdy byla v Brně založena Vysoká škola zvěrolékařská, jako první nová vysoká škola československého státu.
Veterinární lékařství prošlo v průběhu staletí mnoha změnami. Zpočátku se zaměřovalo na léčbu hospodářských zvířat, ale od té doby se rozšířilo o domácí zvířata i divoká zvířata. Dnes veterináři a veterinární sestry, diagnostikují, ošetřují a pomáhají různým zvířatům.
Den veterinárních sester byl poprvé ustanoven Veterinární asociací Austrálie (V.N.C.A.), aby zvedl povědomí o důležitosti přínosu práce veterinárních sester pro veterinární péči.